• 02637850400
  • البرز، ماهدشت، شهرک صنعتی ماهدشت خیابان هفتم جنوبی ، پلاک 23

گریتینگ چیست؟ کاربردها و انواع آن را بشناسید

گریتینگ چیست؟ کاربردها و انواع آن را بشناسید

گریتینگ چیست؟ کاربردها و انواع آن را بشناسید

گریتینگ چیست؟ گریتینگ نوعی شبکه فولادی یا فایبرگلاس است که از خواصی نظیر استحکام بالا، عبور نور و هوا و قیمت مناسب نسبت به دیگر گزینه‌ها برخوردار است. گریتینگ یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین کف پوش‌های صنعتی است که از آن در ساخت پله‌های کارخانه‌ها و آپارتمان‌های شهری استفاده می‌شود. در ادامه شما را بیشتر با این قطعه صنعتی آشنا خواهیم کرد.

گریتینگ چیست؟

گریتینگ، صفحات مشبک فلزی هستند که مصارف فراوانی در صنعت دارد. این شبکه‌های فولادی از برخورد دو تسمه یا تسمه و میلگرد در یکدیگر و جوش خوردن آن‌ها تولید می‌شوند.

گریتینگ (Grating) در واقع یک صفحه مشبکی است که در دو نوع فلزی و غیرفلزی ساخته می‌شود و به‌خاطر وزن پایینش موارد استفاده زیادی در صنایع دارد. جنس این قطعه عمدتا از فولاد یا کامپوزیت است و در اجزای آن متناسب با کاربرد و نیازها از میلگرد به عنوان رابط، تسمه در قالب باربر و قاب به صورت شبکه‌های مستطیلی، مربعی یا مثلثی استفاده می‌شود.

متغیرهایی نظیر وزن، متریال، شکل ظاهری و مشخصات فنی می‌تواند روی قیمت گریتینگ تأثیرگذار باشد. یکی از مهم‌ترین مزایای گریتینگ، استحکام بالای آن نسبت به وزن پایین است. در واقع این قطعه می‌تواند باعث حصول سطحی مستحکم با وزنی کم شود.

از کاربردهای گریتینگ می‌توان به استفاده در مخازن نفت و گاز، سکوهای نفتی، کشتی‌سازی، راه پله‌های فرار، پله‌های اسپیرال (گردان)، سازه‌های فلزی و دریچه‌های کانال اشاره کرد.

اجزای گریتینگ

همانطور که گفته شد گریتینگ از اجزای مختلفی ساخته می‌شود که شامل چشمه گریتینگ، تسمه باربر و رابط می‌شود.

اجزای گریتینگ

چشمه گریتینگ: به فاصله بین باربرها و همینطور رابط‌ها با یکدیگر، چشمه یا مش‌بندی گفته می‌شود.

تسمه باربر: اکثر بار وارده به گریتینگ روی این بخش است؛ چرا که بارگذاری گریتینگ روی پلتفرم یا دهانه مدنظر به‌شکلی است که در دو طرف دهانه قرار می‌گیرد و فشار وارده به گریتینگ را متحمل می‌شود. در حقیق عمود بر دهانه بارگذاری نصب می‌شود.

رابط (تسمه، نیم تسمه، میلگرد، چهار پهلو): برای اتصال تسمه‌های باربر از رابط استفاده می‌کنند. رابط گریتینگ نقش بسیار مهمی در ثبات باربرها دارد. در برخی نقاط لغزنده و بنا بر نیاز، از میلگرد آجدار و یا چهارپهلوی تابیده شده استفاده می‌شود.

انواع گریتینگ

حالا که فهمیدیم گریتینگ چیست، باید بدانید که این قطعه متناسب با نیازهای مختلف، در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گریتینگ مضرس، گریتینگ استنلس استیل و گریتینگ کامپوزیت اشاره کرد.

گریتینگ مضرس (آجدار)

در اماکنی که رطوبت بالایی وجود دارد یا از مواد لغزنده استفاده می‌شود و در مجموع امکان لغزش افراد و کارمندان وجود دارد، از گریتینگ مضرس یا آجدار استفاده می‌شود. بسته به شرایط می‌توان گریتینگ را با باربر آجدار، رابط آجدار یا هر دو را به‌صورت آجدار تولید کرد.

گریتینگ استنلس استیل

در اماکنی که تماس مستقیمی با اسید و بخارات وجود دارد (از جمله صنایع غذایی)، از گریتینگ استنلس استیل استفاده می‌شود. این نوع که یکی از محبوب‌ترین انواع گریتینگ هم هست، خاصیت ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی دارد و بالاترین ماندگاری را در بین گریتینگ‌ها ارائه می‌کند. این گریتینگ با توجه به درخواست مشتری با متریال ۳۰۴ یا ۳۱۶ تولید می‌شود.

در این مدل، دیگر نیازی به گالوانیزه و روکش نیست؛ زیرا در کنار مقاوم بودن نسبت به خوردگی، زیبایی خودش را هم حفظ می‌کند.

گریتینگ کامپوزیت

یکی دیگر از انواع گریتینگ (Grating)، گریتینگ کامپوزیت است که در آن به‌جای استفاده از فلز، در ساخت شبکه‌ها از کامپوزیتی استفاده می‌شود که ترکیبی از الیاف و رزین است. دو مدل گریتینگ کامپوزیتی به‌نام ریخته‌گری یا GRP و پالترود یا FRP داریم. از این محصول در صنایع مختلفی از جمله صنایعی که محیط کار یا مواد موجود در آن خورنده هستند استفاده می‌شود.

انواع پوشش گریتینگ

سه نوع روکش رنگ، پلی اتیلن سبک و گالوانیزه برای گریتینگ‌ها در نظر گرفته می‌شود. پرکاربردترین پوشش گریتینگ، روکش گالوانیزه گرم است. در این روش، برای محافظت از سطح فولادی گریتینگ در برابر خوردگی، یک لایه نازک از پوشش روی سطوع قطعات آهنی و فولادی کشیده می‌شود.

گریتینگ گالوانیزه شده یک جایگزین اقتصادی و خوب برای روش فولاد ضد زنگ محسوب می‌شوند و برای کاربردهایی طراحی شده‌اند که به مقاومت خوردگی بالا و عمر طولانی نیاز دارند. در تولید این پوشش از استاندارد ASTM A123 استفاده می‌شود.

استاندارد گریتینگ

ساخت هر قطعه صنعتی منوط به رعایت اصول و استانداردهای لازم است. تولید و گالوانیزه گریتینگ هم از این قانون پیروی می‌کند و تابع استانداردهای بین‌المللی گریتینگ است. از استانداردهای تولید گریتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ANSI/NAAMM-MBG 531 & 533
  • BS 4592
  • DIN 24531 & DIN 24537
  • ASTM A123

در این استانداردها، قوانینی برای میزان جوشکاری، تلرانس تابیدگی، و ابعادی و همینطور ترلانس نصب گریتینگ تعیین شده است. در بحث گالوانیزه نیز میزان ضخامت، شرایط کار، سطح فلز و روش‌های مختلف تست پوشش نیز ارائه شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها


تصفیه خانه فاضلات شهر تهران
تصفیه خانه فاضلات شهر تهران
پروژه فم سنگان
پروژه فم سنگان
پروژه فولاد خراسان
پروژه فولاد خراسان
پروژه مجتمع شهید مدرس رباط کریم
پروژه مجتمع شهید مدرس رباط کریم
پروژه شهرک دارویی برکت
پروژه شهرک دارویی برکت
پروژه تصفیه خانه رشت
پروژه تصفیه خانه رشت

برچسب ها


تبلیغات